• Головна
  • Кремінь закликав нардепів вилучити норми, які загрожують статусу української мови як єдиної державної, з законопроєкту “Про професійну освіту”
11:50, 23 квітня

Кремінь закликав нардепів вилучити норми, які загрожують статусу української мови як єдиної державної, з законопроєкту “Про професійну освіту”

Фото ілюстративне: Український погляд

Фото ілюстративне: Український погляд

Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь наполягає на неприпустимості звуження застосування української мови як державної у сфері професійної освіти та закликає парламентарів у другому читанні законопроєкту “Про професійну освіту” вилучити норми, які загрожують статусу української мови як єдиної державної.

З відповідним листом він звернувся до Сергія Бабака, голови Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій, повідомляє пресслужба мовного омбудсмена.

“Запропоновані норми проєкту Закону України “Про професійну освіту” (№13107-Д від 11.04.2025), що 16 квітня у першому читанні був проголосований Верховною Радою України, звужують застосування української мови як державної у сфері професійної освіти. Вони не відповідають вимогам Конституції України та законів України “Про забезпечення функціонування української мови як державної”, “Про освіту”, “Про повну загальну середню освіту”, - зазначає Тарас Кремінь.

“Згадаймо історичне рішення Конституційного Суду України щодо конституційності Закону про державну мову (14 липня 2021). У ньому, зокрема, зазначається, що результатом існування освітньої моделі навчання осіб з числа національних меншин (спільнот), за якої забезпечується навчання виключно їх рідною мовою, а державна мова вивчається як окремий предмет, є наступне: 

  • “низький рівень розуміння державної мови та володіння нею; використання російської мови, а не державної, як засобу міжетнічного спілкування”; 
  • “утворення спільнот (громад), ізольованих від участі в загальносуспільному житті та демократичному процесі”;
  • “лінгвальне самообмеження населення, яке послуговується лише російською або іншою мовою національної меншини і не прагне оволодівати українською мовою”. 

За словами Уповноваженого, сфера освіти - одна з найважливіших сфер суспільного життя, в якій надзвичайно важливі гарантії повноцінного, дієвого та повноформатного використання державної мови. Про це він заявляв і на засіданні Комітету ВРУ з питань освіти, науки та інновацій 7 квітня, члени якого підтримали позицію Уповноваженого.

“Закликаю парламентарів у другому читанні повернутись до редакції законопроєкту, яка була підтримана одноголосно Комітетом ВРУ з питань освіти, науки та інновацій 7 квітня, вилучивши з нього норми, які загрожують статусу української мови як державної. Від повноцінного функціонування української мови у всіх сферах суспільного життя, особливо зараз, в умовах повномасштабної російсько-української війни, залежить майбутнє української державності, зміцнення національної ідентичності, утвердження державної мови в усіх сферах суспільного життя”, - наголосив Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь.

Стежте за новинами в Telegram

Підписуйтесь на нашу сторінку в Facebook

Читайте нас на Google News

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#кривийРіг #новини #0564ua #війна #мова #тарасКремінь #проПрофесійнуОсвіту
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
ТОП новини
Не довівши до ладу меморіал військових поховань, у Кривому Розі "на віки" створять "єдиний на всю Україну" "Куб пам’яті" за 10 млн, - ВІДЕО
"Запитайте у Президента!": у міській раді Кривого Рогу таки розглянули депутатський запит Наталі Шишки до Вілкула - батька стосовно Вілкула-сина, - ВІДЕО
Попередньо, внаслідок обміну 6 травня повернулись додому 18 захисників з Дніпропетровщини
Погода у Кривому Розі: тиждень почнеться опадами, температура знизиться
Оголошення
live comments feed...