"Церква є душею українського народу. І не може бути тіло українське, а душа російська. Тому зараз ми поступово скидаємо російське духовне ярмо", - Митрополит Єпіфаній, - ФОТО, ВІДЕО
22 травня 2023 року християни східного обряду відзначали День Миколая Чудотворця (Святкування на честь перенесення мощів святителя та чудотворця Миколая). У народі цей день ще називають Миколаєм Весняним або Миколаєм Теплим. Настоятель Православної Церкви України - Блаженнійший Митрополит Київський і всієї України Епіфаній цього дня взяв участь у святковому богослужінні у Свято-Миколаїівському монастирі у Богуславі, куди з'їхались священнослужителі та віряни з інших парафій. Серед тих, хто співслужив митрополиту Єпіфанію, був і благочинний ПЦУ у Криворізькому районі - отець Максим Крилач.
Про подію повідомляє сайт 0564.ua з посиланням на власну кореспондентку.
Разом з владикою Єпіфанієм молилися єпископ Васильківський Єфрем, намісник Свято-Миколаївського монастиря з братією, запрошене духовенство та численні віряни. Серед тих, хто співслужив митрополиту Єпіфанію, був і благочинний ПЦУ у Криворізькому районі - отець Максим Крилач.
Після прочитання Євангелія Його Блаженство виголосив першосвятительське слово проповіді та возніс особливу молитву до Господа в час, коли Батьківщина в небезпеці. Він закликав звершувати справи милосердя і любові до ближніх за прикладом святителя Миколая.
Промова Митрополита Єпіфанія
"...Саме любов вирізняє нас, християн. Вирізняє у тому, що ми покликані творити справи добра, покликані творити справи милосердя. Бо якщо серед нас не буде любові, а пануватиме гріх, зло і ненависть, то гріх, як ми знаємо, породжує розділення. Любов має властивість єднати: любов єднає чоловіка і жінку в сім'ї, де народжуються діти, любов об'єднує друзів... Любов має властивість єднати. А де гріх, там розділення, там зло, там ненависть, яке переростає навіть у ще більший гріх - у вбивство... І це ми зараз з вами реально бачимо у нашому житті: як наші сусіди, які називають себе християнами, але насправді такими не є. Бо якщо б вони були би справжніми християнами, то не чинили б таких беззаконь, не вбивали б своїх сусідів, які прагнуть жити в мирі", - наголосив Митрополит Єпіфаній.
Він також додав, що для того, аби на нашій землі "запанував справедливий мир, ми повинні захистити нашу Богом дану Українську землю".
"Для того, щоб в Україні запанував справедливий мир, ми повинні отримати перемогу, ми повинні пресікти те зло, яке увірвалося у наш спільний дім і намагається його зруйнувати. Ця війна триває не останній рік, чи буде вже скоро півтора роки. Вона триває вже десятий рік, але і не десятий рік - вона триває вже декілька століть. Нас, українців, намагалися знищити. Нас, українців, намагалися розчинити у єдиному радянському народі. Нас морили голодоморами, де загинули мільйони наших співвітчизників, життя яких покладено на вівтар нашої незалежності", - сказав настоятель ПЦУ, закликавши українців знати і пам'ятати свою історію.
У своєму слові Блаженнійший владика сказав про важливість прямування шляхом правди, незважаючи на його важкість і тернистість.
"Завжди руїна приходила у той час, коли ми сперечались, коли ми протистояли, коли не могли мати на чолі достойного керманича. Але у цей час, час випробування війною, ми повинні винести уроки з минулого, обєднатися заради нашого спільного майбутнього, адже на нашу долю випало велике випробування і велика відповідальність. Ми повинні цей великий дар свободи і незалежності примножити, зберегти, утвердити і передати наступним поколінням. Бо зараз ми платимо велику ціну за цей дар Божий свободи і волі. Але цей дар є безцінний, тому ми і платимо за нього таку велику ціну. Ми хочемо жити у свободі. Ми хочемо мати свою незалежну Українську державу - європейську і демократичну. Ми хочемо бути господарями у своєму домі.
Але, на жаль, наш, так званий, "старший брат", ніколи не вважав нас окремим народом. Але ми є окремим народом, ми є і надалі будемо невід'ємною частиною європейської спільноти. Ми обрали цей шлях розвитку - європейський - і за це зараз також платимо високу ціну.
Та перемога неодмінно буде на нашому боці, бо ми йдемо шляхом правди. Цей шлях є важкий і тернистий. І кожен зараз відчуває, що насправді це так. Але ми пройдемо його/ З Божою допомогою ми досягнемо повної перемоги, тому що правда перемагає, добро завжди перемагає зло, життя перемагає смерть", - зауважив настоятель ПЦУ.
У своїй проповіді він торкнувся і питання духовного - питання церкви.
"...Церква є душею українського народу. І не може бути тіло українське, а душа російська. Тому зараз поступово ми скидаємо це російське духовне ярмо, яке нас обтяжувало понад три століття. Зараз ми маємо єдину українську церкву, ми маємо Томос, який засвідчує, що ми є незалежними, ми є частиною світового православ'я, ми є 15-ю помісною церквою серед інших православних сестер - церков. Ми прагнули цього , ми боролись за це не одне десятиліття і Господь нам допомагає і сприяє!
Ці випробування, які ми сьогодні проходимо, відкривають багатьом нашим спігромадянам очі, що ми повинні бути єдиними, ми повинні бути в українській церкві, ми повинні гуртуватися навколо нашої столиці, ми повинні гуртуватися навколо Київського престолу. І прийде час, який наближається, коли всі православні українці будуть в єдиній церкві єдиними вустами і єдиним серцем служити Богові, прославляти його а також служити інтересам свого, українського, народу, а не іншого, чужоземного, народу, який намагається нас знищити. Адже ця війна, яка увірвалася у наш дім, є свідченням геноциду українського народу. Те, що ми бачимо, що відбувалося на окупованих територіях, то це справді є геноцидом українства. Але ми вистояли! Ми незламні! Ми боролися і будемо надалі боротися, тому що Господь на нашому боці!", - зазначив Митрополит Єпіфаній.
За богослужінням лунали молитовні прохання за воїнів, які захищають Україну, за владу і український народ та за спокій душ усіх полеглих оборонців Батьківщини й мирних жителів.
Наприкінці літургії відбувся традиційний хресний хід, після якого Митрополит Епіфаній вручив благодійникам та меценатам церковні нагороди й привітав намісника монастиря - архімандрита Арсенія, братію та вірян з престольним святом.
Фото з події - 0564.ua
Після монастиря Митрополит Єпіфаній відвідав Свято-Троїцький храм та парафію села Хохітва, громади яких прийняли рішення долучилися до Православної Церкви України.
Фото пресслужби ПЦУ
Як пише пресслужба ПЦУ, тут предстоятель поспілкувався з місцевими вірянами і духовенством, подякував їм за прийняте відповідальне рішення та побажав Божої допомоги у важливій справі розбудови парафіяльного життя у справжній і автокефальній Українській Православній Церкві.
На фото 0564.ua - Свято-Троїцікий храм і його настоятель отець Антоній