Як відновлюється та справляється з хейтом, як збирає кошти та чи не хоче очолити Кривий Ріг: про що питали Сергія Притулу криворіжці?
У Кривому Розі на цьому тижні відомий волонтер Сергій Притула звітував про роботу свого Благодійного фонду. Для тих криворіжців, які з тих чи інших причин не змогли потрапити на зустріч з очільником Фонду, є змога ознайомитись з усіма цифрами звіту, перейшовши на сайт БФ.
Під час заходу, криворіжці мали змогу ставити питання Сергію Притулі та поцікавитись як він справляється з хейтом в соцмережах, чи не хоче він очолити Кривий Ріг, чим надихається та багато інших.
Олександр з Херсонщини спитав Сергія Притулу, як він ставиться до хейту, з яким стикається його фонд в соцмережах, що планує з цим робити та як збирається шукати нових прихильників.
Сергій Притула зазначив, що йому все одно на хейт, адже в нього величезний шмат роботи. Він також додав, що коли приїжджав на Херсонщину і привозив генератори, питну воду та інше, то жодного разу з цим хейтом не стикався.
“Я не збираюсь нікого переконувати. Людина може зайти на сайт, в розділ звітність і там все викладено, у нас всі операції прозорі”.
Очільник Фонду зазначив, що на утримання офісів та співробітників його організації дають кошти представники великого бізнесу.
“Ми повертаємось до ще одного міфу - Притула відбирає 20% з донатів. Якби я відбирав 20% з донатів на інституційку, за два роки це вже був би 1 мільярд 400 мільйонів. Я б сюди приїхав на rolls-royce і точно не просить у вас гроші”.
Під час звіту про роботу Фонду Сергій Притула озвучив, що зменшились донати від фізичних осіб і його попросили озвучити, яке зараз співвідношення донатів фізичних осіб до бізнесу. Волонтер розповів, що минулого року донати від юридичних осіб складали приблизно 15%, а 85% - це були донати фізичних осіб. У Фонді розуміли, що люди не можуть донатити на такому ж рівні 2 роки поспіль і вони почали думати, як збільшити кількість донорів за кордоном та поглибити співпрацю з бізнесом.
Крім питань відносно волонтерства, криворіжців цікавила думка Сергія Притули і щодо політичної ситуації в країні.
Чинний член Криворізької міської виборчої комісії Олександр Буян розповів, що займається виборами з 2006 року і багато чого бачив за цей час.
“Нещодавно я замислився про те, що за все, що ми маємо наразі, треба сказати “дякую” усім тим людям, які голосували за “Партію регіонів” та брали активну участь за невеликі нагородження у фальсифікаціях, особливо тих, які були у 2010 році. І ось Кривий Ріг, для вас же не секрет, що в нас біда з електоратом. Чи задумувались ви про те, чому так вийшло, що країна, яка має всі шанси на нормальне повноцінне життя, скотилася до того стану, в якому ми зараз перебуваємо. Сумно”.
Сергій Притула зазначив, що можна було б все це спихнути на “мудрий український нарід”, який і обирав завжди ту владу.
“Але клопіт полягає в тому, що в Україні, за певними невеличкими винятками, керували державою, Кабмінами, парламентами люди, у яких ця країна не викликала щем всередині серця, в душі. Є постійна відірваність українських так званих еліт, якими вони себе вважають, від українського соціуму. Почнемо з того, що в Україні ніколи не було такого поняття як суспільний договір. А це визначальна штука, без нього нормально країна не функціонує, він є усюди. В Україні суспільний договір виглядав як щось середнє між “ми дозволяємо вам красти на своєму рівні для того, щоб ви не заважали нам красти на своєму рівні”. Даруйте, але я вже буду називати речі своїми іменами - побутова корупція в Україні не сприймалася ніколи як щось погане, завжди вона виправдовувалася”.
Сергій Притула додав, що дуже легко сперти все на людей, які обирають ту чи іншу владу, але станом на сьогодні він знає підрозділи, в яких “абсолютно спокійно вживаються ті, хто голосував за януковича, за Юлю, за Петра Олексійовича, за Володимира Олександровича”.
“Війна перевернула стіл, вона дуже сильно вирівняла ситуацію. Але проблема в тому, що українські еліти ніколи не показували приклад. Їм зазвичай було начхати на якісь глобальні процеси. В Україні ніколи жодна влада не ставила в пріоритет світу, а від цього всі проблеми. Як ми хочемо виховати відповідальних і законослухняних громадян, якщо формування думки про корупцію у нас відбувається не дитячим садком, школою, інститутом та освітніми програмами, а мамою і татом, які сидять на кухні і при дітях розмірковують як намахати державу і не сплатити податки, як провезти щось через митницю давши хабаря, щоб менше платити податків”.
За словами громадського діяча, під час війни було величезне вікно можливостей для того, щоб змінити ситуацію.
“Під час війни є можливість робити найгірші, з погляду суспільства, реформи, найболючіші, найнепопулярніші. Тому що під час війни люди об'єднуються навколо лідерів, люди об'єднуються навколо державних інститутів і я просто можу фіксувати півтора року втрачених можливостей”
Підсумовуючи, що люди дали під час великої війни кредит довіри владі і потім розчарувались, а це не веде ні до чого хорошого.
“Глобально, все те, що трапилося, це ****бані ка*апи. Якби вони не пішли на нас війною, ми б були зараз як білорусь. Все одно нас би перебили або ми б емігрували. Ну, якась частина емігрувала, якусь частину би перебили і ув'язнили, як це сталося з білорусами. Можливо, так, це б обійшлось меншою кров'ю, але тоді б ми вже точно забули, що таке гідність. Зараз ми б'ємося, з нами весь нормальний світ і я вірю в те, що правда переможе. Не може бути такого, щоб ці тварі просто не понесли покарання за все те, що відбувається. Тому треба пахать кожен день і наша армія має зробити все від себе залежне для того, щоб це трапилось”.
Волонтер благодійної організації “Фронт добрих справ” Руслан Бондаренко запитав щодо передачі гуманітарної допомоги:
“Дуже довго чекали змін в законодавстві щодо ввезення, обліку і передачі гуманітарної допомоги. Там було внесено крім юридичних осіб і фізичну особу як військовослужбовця, але все-таки воно не працює. Я хотів би вас запитати чи ви займаєтесь фізичними особами, чи все безпосередньо передаєте військовим частинам, тобто юридичним особам і які ризики для волонтерських організацій, які закривають ті дірки, які не може ні держава, ні ви закрити?”
Сергій Притула зазначив, що ризики для волонтерських організацій лежать виключно в площині недотримання правил гри, які встановлюються чинним Законодавством.
“Коли Мінсоц ввів оці нові правила ввезення гуманітарної допомоги з 1 грудня, ми розуміли, що нам буде трошки важко адаптуватися до нових реалій, але у нас є штат людей, ми підготувалися до цього, ми вичитали всі ці постанови і в нас проблем не було. Волонтерські ініціативи, які складаються з трьох п'яти людей, в яких немає жодного профільної освіти чи скілів роботи в цьому контексті, вони мали трохи проблем. Тому дотримання букви закону унеможливлює проблему в стосунках з державою”.
Сергій Притула додав також, що необхідно бути в Реєстрі волонтерів.
Також на зустрічі пані Яна спитала про секрет успіху Фонду і співпрацю з бізнесом:
“Розкажіть про ваші лайфхаки, тому що прийти і сказати: Дайте мені гроші… ну до бізнесу приходить багато таких людей. В чому ваш секрет? Як у вас виходить брати у бізнеса такі гроші і робити такі гарні справи?”
“Брати виходить отлічно. Якщо ви вже погодилися на зустріч, це вже половина справи. Далі просто треба пояснити чому нам варто донатити. Наприклад, можна пояснити, що завдяки проєкт “Ігла плюс тепловізор” у твоє підприємство потенційно якщо і прилетить, то менше, ніж може прилетіти, тому що це захист людей, інфраструктури. Залежно від бізнесу, треба підбирати той чи інший ключик”.
Він також додав, що в цій справі дуже важлива репутація фонду та волонтерів.
Криворіжців також цікавило питання, що мотивує Сергія Притулу?
“Як мотивувати себе, як мотивувати інших і чим ви надихаєтесь, крім мертвої р**ні?”
Сергій Притула відповів, що навряд чи дасть пораду.
“Я єдиний дорослий чоловік в нашій родині, який не воював особисто. Тобто, брат старший був добровольцем, він воював в складі полку Сафарі, два двоюрідних брати офіцери Міністерства оборони, Олег Богдана Хмельницького отримав ще під час захисту Лисичанська. Мій хресний син зустрів війну в складі загону Державної прикордонної служби в Сумській області і, м'яко кажучи, це одна з моїх мотивацій, тому що це таке сенсативне питання. Загроз твоїй родині вже ну на такому дуже близькому рівні, це мотивує пахать. Я втратив багато дуже близьких мені людей з якими я дружив з 14-го, з 15-го, а і хочу, щоб це припинилося. Це ще одна мотивація. Мабуть, ще дуже хочеться, щоб пропали якісь безпекові загрози і сімейне питання назад якось розрулити. Тобто, мотивації в мене, насправді, як гною. Але дві основні, якщо брати щоденну рутину, то це зворотній зв'язок з військовими і це люди яких я зустрічаю на вулиці”
Сергій Притула наголосив на важливості відпочинку та відновлення:
“Треба часом призупинятись і відновлювався, бо кукуха плавиться і твій коефіцієнт корисної дії, якщо ти не відновлюєшся, рухається до нуля і про ефективність твоєї роботи можна ставити питання”.
Під час зустрічі у Сергія Притули спитали, чи він займається тактичною медициною, вивчає правила поводженням зі зброєю, тобто чи вивчає все те, чому навчають в Центрах готовності цивільних.
“Зараз я міг би заробити купу красивих додаткових балів і сказав би: Звичайно, це ж ми запустили і як я міг це все не випробувати на собі? Чесна відповідь: я не маю часу. Я просто реально зашиваюся. Але я роблю так, щоб мали можливість доступу до знань і навчання тисячі інших людей. Мене це задовольняє”.
Під час зустрічі пані Марта спитала у Сергія Притули, чи не міг би він очолити Кривий Ріг.
“Тому що наше місто врятує тільки якісь неймовірний вар’ят, більше нормальна людина не справиться”
Сергій Притула відповів, що він переконаний в тому, що обраними в тих чи інших громадах на такі посади мають бути люди, які живуть в цих громадах. Як приклад навів мажоритарників, які приїжджали, “засівали округ гречкою”, обирались і зникали на 5 років, до наступних виборів.
“Тому якщо в Кривому Розі є незадоволення якимись людьми при владі, а я сьогодні ще зустрічався зі студентами і в мене дежавю, то, мабуть, вам необхідно бути більш активними у пошуку тих людей, яким ви можете довіритися, довіряти і забезпечити їм плече підтримки під час будь-яких виборчих процесів. Інакше воно не робиться принаймні в демократичних країнах”.
Зустріч криворіжців з Сергієм Притулою завершилась спільним селфі.