• Головна
  • (Не)будівництво Меморіалу у секторі почесних поховань: рідні загиблих захисників вважають, що криворізька влада їх обдурює, або ж знущається, - ФОТО
17:45, Сьогодні

(Не)будівництво Меморіалу у секторі почесних поховань: рідні загиблих захисників вважають, що криворізька влада їх обдурює, або ж знущається, - ФОТО

(Не)будівництво Меморіалу у секторі почесних поховань: рідні загиблих захисників вважають, що криворізька влада їх обдурює, або ж знущається, - ФОТО

Криворіжці заявили, що у питанні будівництва Меморіалу у секторі почесних поховань на Центральному кладовищі дії місцевої влади Кривого Рогу розходяться з обіцянками її представників, наданими публічно на зустрічах з рідними загиблих захисників. Відтак, запевнення про повагу до згиблих героїв та їхніх родин виглядають як знущання.

Про це сайт 0564.ua повідомляє з посиланням на представників спільноти родин загиблих захисників України, які в суботу, 23 листопада, в черговий раз разом зібралися у секторі почесних поховань Центрального кладовища.

Криворіжці нагадали, що раніше під час зустрічей з представниками влади йшлося про те, що згідно з Законом про поховання і поховальну справу ніхто не має права встановлювати надмогильні споруди без згоди користувача могили, тобто, родича, який здійснив поховання. На наступний день після такої зустрічі КП "Ритуал Сервіс Плюс" почав збирати від родичів письмові заяви-згоди на встановлення надмогильних споруд. Натомість багато представників спільноти родин загиблих захисників почали писати НЕзгоди (відмови). 

4 жовтня замовник будівництва Меморіалу департамент розвитку інфраструктури міста (ДРІМ) опублікував повідомлення на сайті виконкому та на сторінці у фесбук, що "будівництво військового Меморіалу проводитись не буде. Будуть збудовані тільки паркан, каплиця, ритуальний майданчик, центральні флагштоки та зроблено замощення площі".

"Таке рішення ухвалено у зв'язку з одержанням письмової незгоди від 27 сімей загиблих. Ми розуміємо, що на секторі поховано більш ніж 700 наших Героїв і сотні родин хочуть, щоб Меморіал будувався. Але потрібна згода кожного і зараз ми вважаємо, що це найбільш зважене рішення. До питання будівництва військового Меморіалу повернемось після нашої Перемоги та після згоди всіх сімей загиблих", - йшлося у повідомленні ДРІМ.

"Тоді наша спільнота написала лист до ДРІМ із проханням надати документальне підтвердження, що в договір із підрядником внесені зміни - виключено надмогильні споруди та центральну скульптуру Токаря. Жодних документів ДРІМ не надав. Навіть після цього повідомлення та звинувачень на адресу цих 27 родин зі сторони міської влади КП "Ритуал Сервіс Плюс" продовжував збирати письмові заяви, а представники спільноти - відносити "незгоди". На сьогоднішній день нам відомо про 103 заяви-незгоди. Це тільки ті, що нам відомі", - говорить Тетяна Різниченко - мати загиблого бойового медика Олексія Різниченка, уточнюючи, що "КП "Ритуал Сервіс Плюс" під час своїх дзвінків не дає опції написати згоду, або незгоду. Вони пропонують лише один варіант - згоду".

Одночасно з питанням про надмогильні споруди розглядалось інше - те, яке стосувалось центральної скульптури Меморіалу.

"Під час зустрічей, нам пообіцяли, що скультуру встановлювати не будуть і що нічого під неї не будується. Проте, по факту ми бачимо, що постамент під скульптуру вже майже завершено. На цей час це - найзавершеніший об’єкт тут, у секторі почесних поховань. Це при тому, що Катриченко на зустрічі публічно, на камери, заявив, що нічого під скульптуру не будуватиметься. Також нам обіцяли, що депутати звернуться до управління культури Дніпропетровської ОВА для того, щоб вони провели конкурс на кращий пам'ятник (центральну скульптуру). Згодом на сесій міськради депутати проголосували за те, щоб надіслати таке зверення до ОВА", - говорить пані Тетяна. Вона зауважує: "Нам до кінця незрозуміло, навіщо це робити, оскільки організатором конкурсу має виступати орган місцевого самоврядування - виконком міськради у нашому випадку. Тобто, міськраді треба прийняти рішення про встановлення такого пам’ятника, а виконкому провести конкурс. Проте, пані Третяк та пан Катриченко мабуть читають закон якось по - іншому".

За словами нашої співрозмовниці, на початку жовтня депутати ніби як відправили це зверення, але через півтора місяці спільноті родин захисників не було відомо про результат. Тож вони самостійно поцікавились в управління культури ОВА про зміст відповіді міськраді Кривого Рогу. Та в управлінні повідомили, що зверння від міськради про проведення конкурсу не отримувало. Така сама відповідь від ОВА надійшла і на звернення депутатки Наталі Шишки. Направивши депутатські запит і звернення до виконкому Криворізької міської ради та до управління культури, туризму, національностей і релігій ОДА Наталя Шишка з'ясувала, що звернення Криворізької міської ради (комплект документів) був направлений до ОДА у спосіб, котрий не передбачає підтвердження отримання кореспонденції адресатом, а саме - звичайним поштовим листом.  

"Таким чином депутати чи то несподівано визнали, що криво читають Закон, чи просто вирішили зам’яти питання?", - дивується мати загиблого захисника.

Вона пригадує про спроби спільноти родин ініціювати проведення конкурсу на кращу скульптуру через механізм петицій до міськради. Відповідні петиції були надіслані ще до того, як міськрада проголосувала за власне "зверення".

"Нашою спільнотою було створено петицію про те, щоб міськрада оголосила проведення Всеукраїнського конкурсу. Проте, комісією при міській раді було вирішено не публікувати цю петицію, оскільки вони не мають повноважень проводити Всеукраїнські конкурси. Отже, друга петиція вже не містила слова "Всеукраїнський". У відповіді на цю петицію виявилось, що міська влада взагалі не може проводити конкурси. Загалом на етапі модерації було відхилено 4 петиції від представників спільноти родин загиблих захисників - 3 - до міськради і одна - до виконкому. Ми вважаємо що непублікація цих петицій є порушенням наших законих прав на громадські зверення, оскільки текст петиції не порушував Закону України про звернення громадян - не містив закликів до заколоту, лайки чи образ. Після нашого звернення цим питанням займається офіс Уповноважного з прав людини", - говорить Тетяна Різниченко.

Вона додала, що нині вони підписали чергове звернення до Криворізької міської ради, яке не містить нічого нового, ніяких нових вимог.

Пряма мова:

"Не можна назвати нас легковажними чи надто вимогливими. Нам було обіцяно провести конкурс - ми хочемо конкурс. Ми вважаємо, що депутати не вжили належних заходів для його організації та проведення і намагаються "зам’яти" це питання.  І це ми ще не говоримо про витрати. 2 мільйони, передбачені на постамент для скультури, вже витрачені. І це при тому, що цей постамент був потрібен саме для скульптури Токаря, проти якої виступили не лише ми, але й представники громадскості Кривого Рогу. Вочевидь для нової скульптури, проєкт якої буде визнано кращим в результаті конкурсу, потрібен буде зовсім інший постамент - інших розмірів, іншої форми. Це зрозуміло усім нам. Тому настирливе зведення саме постаменту за проєктом Токаря наводить на думку, що влада має намір витратити 6 мільйонів саме на монумент "свого скульптора", який аж тхне радянщиною. Принаймні на сьогодні ми не маємо гарантій, що до наших вимог прислухаються - лише пусті слова. Тому у нашому зверненні йдеться саме про гарантії.

Ще одна тема, яку пані Вікторія Третяк подвала як засіб дієвої комунікації між владою та спільнотою родин загиблих захисників, як дехто і передбачав, стала інструментом улещування родин інформацією про допомоги та пільги. Як канал комунікації з проблемних питань створений владою чат провалився. Всі незручні коментарі та запитання в ньому оперативно видаляються. Зараз він перетворився на просто канал з інформацією про відключення світла та боротьбу із незаконою рекламою. Отже ми, як не мали, так і не маємо можливості поставити важливі для нас питання напряму представникам влади".

Насамкінець нашої розмови пані Тетяна зазначила, що у неї та інших представників спільноти складається враження, ніби влада планує "заморизити" ситуацію на зиму (мовляв, тим часом хтось з людей втомиться, хтось махне рукою... Адже все, що коїться позначається і на ментальному здоров'ї людей). А весною реалізувати свої плани.  На її думку, в таких умовах усі запевнення місцевої влади про повагу до загиблих захисників та їхніх родин виглядають як знущання, а те, що коїться на секторі почесних поховань зараз - як зневага до них.  

Світлана Романенко

Стежте за новинами в Telegram

Підписуйтесь на нашу сторінку в Facebook

Читайте нас на Google News

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#кривийРіг #новини #0564ua #війна #вшанування #меморіалізація
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Спецтема
У Кривому Розі місцева влада створила проєкт Меморіалу у секторі почесних поховань на Центральному кладовищі. Провівши тендер і визначивши його переможця (виконавця робіт) місцеві посадовці вирішили влаштувати "широке обговорення по факту - обговорити з рідними загиблих військовослужбовців те, що вже затверджено і починає втілюватись.
Останні новини
Оголошення
live comments feed...